Co znamená sbírání poštovních známek ?

Sbírání československých poštovních známek je zábava skvělý koníček

Sbírání známek je sbírání poštovních známek a souvisejících předmětů. Souvisí to s filatelií, což je studium známek. Byl to jeden z nejoblíbenějších koníčků na světě od konce devatenáctého století s rychlým růstem poštovních služeb, protože země, které usilovaly o propagaci své osobitosti prostřednictvím známek, vytvořily nekonečný proud nových známek.

Sbírání známek je obecně přijímán jako jedna z oblastí, které tvoří širší téma filatelie, což je studium známek. Filatelista může, ale nemusí, sbírat známky. Není neobvyklé, že se termín filatelista používá jako sběratel známek. Mnoho příležitostných sběratelů známek hromadí známky pro naprosté potěšení a relaxaci bez obav z drobných detailů. Vytvoření rozsáhlé nebo komplexní sbírky však obecně vyžaduje určité filatelistické znalosti a obvykle bude obsahovat oblasti filatelistických studií.

poštovní úřad

Poštovní známky jsou často sbírány pro jejich historickou hodnotu a geografické aspekty a také pro mnoho předmětů na nich zobrazovaných, od lodí, koní a ptáků po krále, královny a prezidenty. Prodej poštovních známek je důležitým zdrojem příjmů v některých zemích, jejichž emise mohou přesáhnout jejich poštovní potřeby, ale mají vzory, které přitahují mnoho sbíráníatelů známek.

Říká se, že John Bourke, generální příjemce Stamp Dues v Irsku, byl první sbíráníatel. V roce 1774 sestavil knihu stávajících razítek s razítkem, v hodnotě od 6 liber do půl penny, jakož i ručně označených poplatkových značek, které se s nimi používaly. Jeho sbírka je zachována v Královské irské akademii v Dublinu.

sbírání poštovních známek začal současně s vydáváním známek a do roku 1860 se objevily po celém světě tisíce sbíráníatelů a prodejců známek po celém světě, když se tato nová studie a hobby rozšířila po celé Evropě, evropských koloniích, Spojených státech a dalších částech světa .

První poštovní známka, Penny Black, byla vydána Británií v květnu 1840 a zobrazovala mladou královnu Viktorii. Byl vyroben bez perforací (neprůhledný), a proto musel být pro použití vyříznut z listu nůžkami. Zatímco nepoužité příklady Penny Black jsou poměrně vzácné, použité příklady jsou celkem běžné a mohou být zakoupeny za 20 až 200 USD, v závislosti na stavu.

Lidé začali sbírat známky téměř okamžitě. Jedním z prvních a nejpozoruhodnějších byl John Edward Gray. V roce 1862 Gray uvedl, že „začal sbírat poštovní známky krátce po zavedení systému a předtím, než se stal vztekem“.

sbíráníatelky poštovních známek se datují od nejranějších dnů po sbíráníu poštovních známek. Jedním z prvních byl Adelaide Lucy Fenton, který psal články v 60. letech pro časopis The Philatelist pod názvem Herbert Camoens.

Pro správnou sbírku známek se doporučuje několik základních položek vybavení. Kleště na známky pomáhají bezpečně manipulovat s razítky, zvětšovací sklo pomáhá při prohlížení jemných detailů a album je pohodlný způsob ukládání známek. Razítka musí být nějakým způsobem připojena ke stránkám alba a panty razítek jsou levným a jednoduchým způsobem. Známky pantů je však mohou poškodit, čímž se sníží jejich hodnota; dnes mnoho sbíráníatelů upřednostňuje dražší bezkabiny. Jsou vydány v různých velikostech, jsou to jasné, chemicky neutrální tenké plastové držáky, které se otevírají pro přijímání známek a jsou nalepeny na zadní straně, aby se držely na stránkách alb. Další alternativou je skladová kniha, kde známky klesají do průhledných kapes bez nutnosti montáže. Známky by měly být skladovány mimo světlo, teplo a vlhkost, jinak budou poškozeny.

Jak získat nové známky do filatelistické sbírky ?

Mnoho sbíráníatelů žádá svou rodinu a přátele, aby jim uložili poštovní známky. Přestože známky obdržené od velkých podniků a známky uchovávané starými příbuznými mohou být mezinárodně a historicky zajímavé, známky obdržené od rodinných příslušníků jsou často definitivního druhu. Definitiva se zdají být všední, ale vzhledem k jejich různým barvám, vodoznakům, rozdílům v papíru, perforacím a chybám tisku mohou vyplnit mnoho stránek v kolekci. Představení odrůdy nebo zvláštního zaměření na sbírku může vyžadovat nákup známek, buď od prodejce, nebo online. Kluby sbíráníatelů známek online často obsahují platformu pro nákup / prodej a obchodování. Levně a snadno lze získat velké množství relativně nedávných známek, často ještě připevněných k fragmentům nebo obálkám. Lze také získat vzácné a staré známky, ale ty mohou být velmi drahé.

Duplikovaná razítka jsou ta, která již má sbíráníatel, a není tedy třeba, aby vyplňovala mezeru ve sbírce. Duplicitní známky mohou být prodávány nebo obchodovány, takže jsou důležitým prostředkem výměny mezi sbíráníateli.

Mnoho prodejců prodává známky prostřednictvím bazarů na internetu, na aukčních nebo inzertních webových stránkách , zatímco jiní mají obchody v sousedství, které patří mezi nejlepší zdroje pro začínající a střední sbíráníatele. Někteří prodejci také společně zřídili týdenní trhy s razítkem zvané „burzy“, které se pohybují po regionu z týdne na týden. Scházejí se také s sbíráníateli na regionálních výstavách a výstavách známek.

Sbírání speciálních známek, oblasti filatelie

Celosvětová sbírka by byla obrovská, běžela na tisíce svazků a bylo by neuvěřitelně drahé získat ji. Mnozí se domnívají, že sbírka hraběte Filipa von Ferraryho na začátku 20. století byla vůbec nejúplnější. Mnoho sbíráníatelů omezuje jejich sbírání na konkrétní země, určitá časová období nebo konkrétní předměty (nazývané „aktuální“), jako jsou ptáci nebo letadla.

Rané pamětní známky

Mezi populárnější oblasti sbírání patří:

Poštovní známky - konkrétní země a / nebo časové období

Letecká pošta - pro leteckou poštu mohou být požadována razítka, která je obvykle dražší a má zvláštní poštovné.

Pamětní známky - známky k připomenutí událostí, výročí atd., Na prodej po omezenou dobu.

Definitivní známky - nejběžnější typ známek

Poštovní známky jsou zvláštní známky, které poštovní úřad aplikuje na poštu s nedostatečným poštovným. Známky byly vydávány v několika nominálních hodnotách, aby se vytvořily různé dlužné částky.

Razítko zobrazující ptáky

Aktuální sbírání známek - mnoho sbíráníatelů se rozhodlo uspořádat svou filatelistickou sbírku na téma známek, obálek nebo poštovních známek. Populární aktuální témata jsou zvířata, psi, kočky, motýli, ptáci, květiny, umění, sport, olympiáda, mapy, Disney, vyhledávání, vesmír, lodě, Americana (témata týkající se USA), známky na známkách, slavní lidé, šachy, Čínský Nový rok a mnoho dalších.

Ptáci na známkách

Lodě na známkách

Hmyz na známkách

Lidé na známkách

Známky na známkách

Poštovní papírnictví - zahrnuje státem vydávané poštovní karty, aerogramy, dopisní lístky, obálky, obálky atd., Které mají potištěné razítko.

Letáky - jedná se o formát, který nyní pravidelně vydávají poštovní správy. Namísto vydávání známek ve velkých listech po 40, 100 nebo dokonce 200 známkách se vydávají menší brožury s 20 až 24 známkami s velkou okrajovou oblastí, která může zahrnovat část návrhu známky nebo motivu.

Souvenirové listy - mnoho poštovních služeb někdy vydává známky ve formátu, který vypadá jako list s velkým obrázkem. Různé části obrázku lze vytrhnout a použít jako poštovní známky. Viz příklad s 10 razítky na jednom obrázku. (Souvenirové listy by měly být odlišeny od upomínkových karet, které jsou suvenýry filatelistického setkání nebo výstavy, ale neplatí pro poštovné.)

Miniaturní list - je velmi podobný listě se suvenýry, protože je v prostěradle s jedním nebo několika razítky.

Rohové bloky nebo bloky desek - vytvořte blok známek z jednoho ze čtyř rohů listu známek. sbíráníatelé se obvykle rozhodnou pro blok čtyř známek, doplněný výběrovou oblastí, na které budou někdy umístěny tiskové údaje.

Cívkové proužky - Páry nebo více známek z rolí, prémie s číslem desky nebo dvojicí cívky, která ukazuje šev mezi okraji desky.

Daňové známky - známky vydané k platbě daní.

Federal Duck Stamps (známky pro licence k lovu kachen, hlavně USA s některými dalšími zeměmi, jako je Kanada a Nový Zéland) Obálka prvního dne (FDC) - obálky s připojenými známkami a zrušené v první den, kdy bylo razítko vydáno. Nejmodernější FDCs nesou designy, nazvané "oplatky", vztahující se k tématu vydávané známky.

Maximální počet karet - jedná se o pohlednice, kde je razítko na stejné straně jako na obrázku a mají těsné spojení.

Souvenirové stránky - s prvními zrušenými razítky na stránce popisující všechny návrhy, tisk a vydávání podrobností. Jsou podobné obálkám prvního dne s výjimkou toho, že jsou vydávány jako tištěné listy papíru místo obálek a specifikace razítka je vytištěna z oficiálního zdroje. Podívejte se na obrázek první stránky se suvenýry v USA.

Popelkové známky - štítky podobné známkám, které nejsou platné pro poštovné.

Poštovní známky nebo poštovní označení obecně.

Sledujte nás


Tyto stránky využívají soubory cookie. Cookies používáme jen pro technické zabezpečení stránek. Nesbíráme údaje za reklamním účelem.

Copyright © 2019 iFilatelie.cz